تویین توربو به زبان ساده

تویین توربو به زبان ساده

بزارید مطلب رو این طوری شروع کنیم :

تویین توربو چیست ؟ 

تویین توربو موتوری است که دارای دو توربو شارژر می باشد. بنابراین می توان توقع بالاتری از قدرت و عملکرد موتور داشت. فقط نکته مهم انواع آن است که به دو دسته 1- موازی (parellel) و 2- ترتیبی یا پشت سرهم (sequential) معروف است.

در ابتدا تویین توربوی موازی را معرفی می کنیم. یک موتور v6 را در نظر بگیرید . (موتور v6 چیست ؟ موتور v6 موتوری است که دارای 6 سیلندر می باشد و نحوه قرارگرفتن این سیلندر ها موازی و در طرفین یکدیگر است, به این موتورها , موتورهای تختی نیز می گویند.)

نحوه کار :  وقتی در سیلندرها احتراق صورت میگیرد , دود اگزوز یکی از توربو ها رو می چرخاند و از ورودی هوای متصل به توربو , هوا وارد می شود , سپس وارد اینترکولر شده و سپس به سر منیفولد میرسه . این فرآیند در طرف موازی و توسط سه سیلندر دیگر هم انجام میشود و عملیات تکرار می شود. 

مزیت تویین توربوی موازی : به جای 1 توربو , 2 توربو داریم که قدرت موتور را بیشتر می کند.

عیب تویین توربی موازی : تاخیری که در توربو وجود دارد هنوز هم وجود دارد.

تویین توربوی ترتیبی یا خطی :

در این نوع تویین توربو سیلندرها به صورت خطی و پشت سر هم قرار گرفتند. در این تویین توربو وقتی احتراق در سیلندرها رخ می دهد دود اگزوز به سمت تویین توربوی اول رفته و آن را با دور موتور 1800 RMP به چرخش در می آورد , در اثر این چرخش ,هوا وارد توربو شده و سپس وارد اینترکولر می شود و دوباره به سر سیلندرها برمی گردد. همین طور که دور موتور حدود RPM 4000 می شود , دریچه ها باز و توربوی دوم شروع به چرخیدن می کند , توربوی دوم که می چرخد هوای بیشتری وارد می کند در نهایت همان عملیاتی که توسط توربوی اول انجام شده را تکرار می کند. 

از مزایای این نوع تویین توربو می توان به نداشتن تاخیر اشاره کرد . از طرفی به گونه ای می توان آن را تنظیم کرد که یک توربو روی دور موتور پایین و دیگری روی دور موتور بالا شروع به چرخش کند.

از معایبش هم می توان به گران بودن اشاره کرد .

یکی از نکات مهم در طراحی تویین توربوی ترتیبی آن است که به جای 2 توربو شارژر از یک توربو شارژر بزرگ استفاده می شود . این امر باعث می شود که موتور بتواند فشلر بسیار زیاد هوا را تحمل کند.

تویین توربو حدود 650 اسب بخار به قدرت موتور خودروی V6 اضافه می کند و  نسبت به زمانی که از یک توربو شارژر استفاده کنیم مزیت هایی چون بزرگ تر بودن سایز دارد (که موجب بیشتر شدن قدرت موتور می شود ) و تاخیر کمتری در به حرکت درآوردن ماشین دارد.

تویین توربو دور موتور را به 222000 rpm می رساند و 10 % به قدرت موتور می افزاید.تویین توربو را به تمام خودروها به شرط داشتن فضای خالی می توان نصب نمود.

از نظر قیمتی حدود 400 دلار می باشد , البته بسته به نوع ماشین و مدل آن و اندازه موتور می تواند قیمتش متغیر , یا بالاتر و یا پایین تر باشد. عمر تویین توربوها مینیمم 75000 مایل و ماکسیمم 200000 مایل می باشد.

البته می توان گفت که توربو شارژرها می توانند بین 100000 تا 150000 دوام آورند که بسته به نوع استفاده و مراقبت راننده از خودرو و تعویض مناسب و به موقع روغن موتور دارد.

نوشته شده در 1399-01-24 توسط 0 1201

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

مقایسه 0