کرونا چگونه صنعت خودروسازی را تحت تاثیر قرار می دهد

کرونا چگونه صنعت خودروسازی را تحت تاثیر قرار می دهد

بدون شک کرونا نه تنها تمام ابعاد زندگی شخصی و جمعی ما را تحت تاثیر قرار داده است بلکه هیچ صنعتی نتوانسته است از تاثیرات منفی آن به طور کامل جان سالم به در ببرد. شرکت های خودروسازی و بزرگ ترین تولید کنندگان خودرو در جهان نیز به دلیل ظهور کرونا متضرر شده و بسیاری از کارکنان خود در بخش تولید را از دست داده اند. این ها تنها نمونه کوچکی از مشکلاتی است که صنایع خودروسازی را در این مدت درگیر خود کرده. سازندگان خودرو بیش از هر چیز به دنبال راهی برای ساخت خودروهایی هستند که بتواند در برابر کرونا مقاوم باشد. اما چگونه ممکن است ؟ و باید چه تغییراتی در طراحی خودرو ایجاد شود که بتوان به این هدف دست یافت؟

 کریم حبیب از طراحان برتر خودرو در شرکت های خودروسازی BMW و Infiniti بوده و مدتی است که با تیم خودروسازی کیا در کره جنوبی همکاری می کند , در مصاحبه ای با مجله بریتانیایی CAR طرح ها و ایده های تازه خود را در زمینه مقاوم سازی خودرو در برابر کرونا ارائه می دهد.

به گفته حبیب طراحی کابین داخلی خودرو باید به گونه ای باشد که جذب ویروس را به حداقل کاهش دهد. طراحی این کابین تا حد زیادی وابسته به جنس موادی است که در ساخت آن به کار می رود. این متریال خاص نه تنها باید در اتاق داخلی خودرو و برای تمام دکمه ها و هر چیزی که با لمس دست سروکار دارد به کار برده شود بلکه باید در ساخت دستگیره های در نیز از آن استفاده کرد. به طوری که امکان جذب و انتقال ویروس به حداقل برسد. استفاده از این متریال نه تنها برای خودروهای شخصی مناسب است بلکه برای وسایل حمل و نقل عمومی لازم است تا بتوان از آنها استفاده کرد مخصوصا در این روزها که استفاده از اتوبوس, مترو, هواپیما و سایر وسایل حمل و نقل دیگر بسیار محدود شده و مسافران با چالش زیادی هنگام سفر مواجه خواهند شد. از طرفی طبق برآوردهای انجام شده شاید فراگیری این ویروس تا 4 الی 5 سال دیگر هم چنان ادامه داشته باشد. به همین جهت باید به دنبال راهی بود که به واسطه آن تا حد زیادی بتوان به فعالیت های روزمره و عادی خود ادامه داد.

یکی از موادی که می توان در ساخت قطعات کابین خودرو استفاده کرد مس است. مس دارای مقاومت بالایی در برابر ویروسها است و به راحتی می تواند آنها را خنثی کند.به گفته کریم حبیب ممکن است که از پوشش های ضد ویروسی در ساخت خودرو استفاده شود. این پوشش ضد ویروسی جذب ویروس را کاهش داده و با روشن کردن سنسوری درون خود که مربوط به افزایش دما  می باشد دمای روی سطوح را افزایش می دهد و بدین وسیله عمر ویروس روی سطوح را کاهش می دهد یا با استفاده از اشعه ماورای بنفش باعث از بین رفتن ویروس ها میشود. هم چنین ساخت روباتی هوشمند در خودرو که بتواند وجود ویروس یا سرنشینانی که کرونا دارند را تشخیص دهد نیز از دیگر ایده های مطرح شده است که نه به مرحله اجرا رسیده و نه تایید نهایی برای آن صادر شده است , اما به نظر می رسد که تمام کارخانه های خودروسازی, استراتژی و روش و متریال تولید خود را به خاطر این بیماری کشنده تغییر خواهند داد.  

به علت شیوع کرونا بسیاری از شرکت های خودروسازی مجبور شده اند تا سیاست های تولیدی خود را تغییر دهند. به عنوان مثال بنتلی مجبور شده است که از 4200 پرسنل و کارمند خود تنها 1000 نفر را نگه داشته و بقیه را تعلیق کند. غالب شرکت های خودروسازی ناچارند تا با گرفتن تصمیمات مشابه بتوانند برنامه های تجاری خود را دوباره به مرحله اجرا برسانند و از کشته شدن تعداد زیادی جلوگیری نمایند. البته برخی از کمپانی های خودروسازی همچون تسلا با طرح تعطیلی کرونا به شدت مخالف بوده اند, به طوری که ایلان ماسک اظهار داشته که بسیاری از شاغلان کار خود را از دست داده و شاید کمپانی های عظیم بتوانند ضرر خود را جبران کنند و دوباره روی پا بایستند اما بسیاری از کمپانی ها و بیزنس های کوچک نابود خواهند شد.از طرف دیگر کرونا تاثیراتی زیادی بر بازار معاملات خودرو داشته است به طوری که خرید حضوری خودرو توسط مشتری بسیار کم شده و اکثرا ترجیح می دهند که خودرو مورد نظر خود را به صورت اینترنتی خریداری کنند. روندی که به نظر می رسد حتی بعد از کرونا هم ادامه خواهد داشت و اما تاثیرات منفی ای بر بازار کار نمایشگاه ها و سایر معامله گران و فروشندگان خودرو می گذارد. 

منبع : carmagazine.com

 

نوشته شده در 1399-11-26 توسط 0 86

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

مقایسه 0